Захарен ексфолиант или такъв със соли: Кой домашен ексфолиант е най-добре да си направите, купите или използвате?
Ексфолиантите за тяло набират все по-голяма популярност. На пазара ще откриете доста голямо разнообразие на аромати и видове ексфолиращи продукти, които в повечето случаи са скъпи и в луксозни кутии, прекрасни за подарък ароматни изкушения. Дотук всичко е прекрасно, но апелирам винаги да четете внимателно състава на продукта за да сте сигурни, че не съдържа вредни за здравето вещества. Това правило важи за цялата козметика, която използвате и токсичния товар, който би могла да ви донесе.
Но защо да не си направите сами подобен продукт с натурални съставки и изцяло съобразен с вашите ароматни предпочитания, в чието качество и състав сте сигурни?
Тези козметични продукти са лесни и забавни за правене и вие можете да развихрите вашата креативност и творчески дух, използвайки етерични масла или билки и аромати, които обичате или такива, които да подобрят определени състояния на вашата кожа, с които искате да се справите – акне, целулит, неравности и др. Най-общо казано, целта на ексфолиращите продукти за тяло е да почистят кожата и порите в дълбочина, да премахнат повърхностния слой мъртви клетки, да регулират омазняването на кожата без да я изсушават и подобрят обмяната на веществата. Така ще насърчиме здравия и сияен вид на нашата кожа, ще подобрим еластичността и тонуса й.
Ако се интересувате от страхотни ексфолиращи скрабове за кожа като мен, вероятно сте се чудили кой вид ексфолиант да изберете: захар или сол е най-добър?
Ексфолиращите скрабове обикновено се предлагат в два вида: сол или захар. Има ли значение какъв вид скраб използвате? Преди си мислех, че ексфолиантите със сол и захар правят почти едно и също, но не е точно така.
И солените, и захарните ексфолианти излющват мъртвите клетки по кожата чудесно, насърчават микроциркулацията и захранването на кожата с кислород, помагайки ни да се отървем от горния слой клетки и оставяйки след себе си блестяща, красива кожа.
Има обаче някои важни разлики, за които трябва да знаете, особено ако планирате да ги направите сами или да ги подарите на специални приятели.
Всичко за соления ексфолиант:
1) Морската и магнезиевата сол обикновено се използва за направата на домашни ексфолианти и те съдържа прекрасни минерали, които са чудесни за вашето тяло! Ексфолиращите частици на кристалчетата са по-груби и са удачен избор за по-дълбока и по-груба ексфолиация.
2) Солените ексфолианти насърчават детоксикацията на кожата ви и помагат за пречистването й, както и за поддържане на порите ви чисти!
3) Солените ексфолианти могат да пресушат кожата ви и да се наложи да я хидратирате доста интензивно, след като използвате солен ексфолиант. Знам, че със сигурност го правят!
4) Солените ексфолианти не са подходящи за употреба върху лицето или чувствителните части на кожата. Солта има по-остри ръбове от захарните гранули и следователно наистина може да раздразни много чувствителната кожа.
5) Солените ексфолианти са отлични мускулни релаксанти, така че ако имате болки в мускулите, солените ексфолианти може да са от голяма помощ за това. Може да ги прилагате, като магнезиеви ДЕТОКС-ВАНИЧКИ и като превенция срещу вирусни инфекции в комбинации с подходящите за целта етерични масла.
6) Солените ексфолианти са СТРАХОТНИ за онези наистина жилави „мазолести” зони по тялото ви. Места като петите, лактите, коленете и дори ръцете ви са подходящи за третиране със солените ексфолианти, заради силно излющващия им ефект на уплътнени и вроговени кожни участъци. Острите малки ръбове на солените кристали правят чудеса върху здравата кожа. Просто хидратирайте добре след това!
7) Солените ексфолианти могат да щипят и раздразнят или разранят кожата ви! Никога не използвайте солен скраб след бръснене!
Всичко за захарния ексфолиант:
Те премахва повърхностния слой мъртви клетки, заглаждат кожата, правят я нежна и гладка и подпомагат за производството на нов колаген. Този процес може да помогне за изглаждане на бръчките, намаляване на целулита и стриите по кожата.
1) Захарните ексфолианти са чудесни за използване върху лицето ви, защото гранулите са закръглени и няма да разранят и протъркат кожата ви.
2) Захарните ексфолианти обаче, нямат минералните ползи на солените ексфолианти. Ако обаче използвате органичен вид захар, пак ще получите известна част минерали.
3) Захарните ексфолианти са по-овлажняващи от солените. Захарта съдържа киселини, които помагат за ексфолирането, както и за овлажняването.
4) Определено можете да използвате захарни ексфолианти по-често от солените. Дори и добър ежедневен скраб със захарен скраб е добре.
5) Захарта се разтваря много по-бързо от солта, така че скрабът ви няма да издържи толкова дълго, колкото соленият.
И така, след направената съпоставка, може да изберете по-подходящия за вашата кожа ексфолиант? Сол или захар?
Ето обаче няколко допълнителни неща, които трябва да имате предвид:
Ако имате по-мазна кожа или кожа с акне, тогава солевият скраб просто може да направи чудеса за вас! С две думи обаче, това, което има значение, е колко често планирате да използвате скраб и за кои области (лице или тяло или и двете). Честно казано няма значение кой ще решите да използвате, стига да знаете каква е вашата крайна цел. Ако например, имате силно напукани пети, то вашият избор определено трябва да е соления ексфолиант. Ако искате приятно и нежно ексфолиране на лицето си, изберете захарта. Ако искате общ ексфолиант, всъщност можете дори да комбинирате и захар и сол в един и същ ексфолиращ продукт!
Какво ще ви трябва:
Захар
Ако изберете захар, тогава ще искате естествена, органична захар. Кафявата тръстикова захар е прекрасна!
ИЛИ
Сол
Ако изберете сол, тогава определено ще искате по-фино смляна морска сол, епсън магнезиева сол или друга сол с високо съдържание на минерали. Хималайската сол е прекрасна, ако искате розов цвят – просто бъдете сигурни, че е фино смляна. За придаване на естествено наситен цвят или аромат, може да включите в продукта изсушени нарязани и накрая смлени плодове – като ЯГОДИ, например. Може да добавите и друг любим ваш плод. Все пак говорим за натурален козметичен продукт.
Представям ви моята любима рецепта за Ягодово-захарна скраб за тяло и лице:
- Една чаша кафява тръстикова захар, може и кокосова
- 1 чаша замръзени/изсушени ягоди
- 3/4 чаша екстра-върджин кокосово масло
- 10 капки етерично масло по избор – моите любими са лайм, бергамот, иланг-иланг
- 10 капки витамин Е или А по избор
- аз добавям и малко натурален оцветител на капки 5-6 от цвекло за по-наситен цвят
Билки
Смилането на билки на прах и добавянето им към вашия скраб е една друга, прекрасна вариация! Цветя от лавандула, плодове от хвойна, розмарин, листа от коприва, цветя от лайка – има много възможности! Чувствайте се свободни да експериментирате! Билките ще придадат лек цвят и на скраба ви. Обмислете това, когато избирате цвета на захарта или солта. Например, ако добавите прахообразна зелена билка към бяла морска сол, ще получите доста светло зелен скраб. Кафето, също е добро и популярно допълнение към ексфолиращите продукти. Кофеинът в него е мощно оръжие за борбата с целулита и портокаловата кожа. Антиоксидантните му съставки предпазват от свободните радикали, предотвратяват отпускането и стареенето на кожата. Често ще го срещнете в състава на продуктите в търговската мрежа.
Етерични масла
Ако търсите ароматен скраб или скраб, който ще добави допълнителни здравословни ползи за вашата кожата, тогава трябва да помислите за използването на етерични масла. Ето няколко, заедно с техните свойства:
Мента: Освежаваща, охлаждаща и увеличава циркулацията, намалява мускулните спазми
Римска лайка: Успокояващо и регенериращо кожата масло
Лавандула: Страхотна за кожата и има леки антисептични свойства, има прекрасен аромат
Грейпфрут: Отличен за целулит и носещ свеж аромат
Helichrysum: Удивително масло за лицето, едно от най-добрите за пигментни петна, бръчки и всякакви кожни несъвършенства
Лимон: Допълнителни ексфолиращи ползи и повдигат духа ви, мощен детоксикатор, с антимикробни и почистващи свойства
Портокал: като останалите цитруси, унищожител на микроби, гъбички и паразити; захранва тъканите с кислород и подобрява циркулацията, намалява напрежението
Има и много други подходящи етерични масла. Използвайте инстинктите си и не забравяйте да проучите дали има някакви противопоказания за етеричните масла, които планирате да използвате.
Базово растително масло
Повечето ексфолианти се предлагат в основата на някакъв вид масло, което е полезно за вашата кожа. Сладкото бадемово масло, масло от гроздови семки и дори зехтин са популярен избор.
Кокосовото масло е моят фаворит. Освен, че хидратира в дълбочина, то е силно антибактериално и терапевтично масло. Зехтинът или маслиновото масло прониква дълбоко в кожата и задържа влагата в нея, като същевременно осигурява и добра антиоксидантна защита. Макадамията е гъсто масло с незаменими мастни киселини и възстановява кожата след увреждания. Жожобата е с успокояващо кожата действие и силен антибактериален потенциал. Вариантите, между които може да избирате са много.
По-подробна информация за базовите/носещи масла, може да откриете в друга статия от БЛОГА.
БАЗОВИ МАСЛА ЗА ВАШИТЕ АРОМА КОМБИНАЦИИ
Козметични активи:
Витамин А – Това е най-силният противник на стареещата кожа. Намалява бръчките и тъмните петна. Най-голямото предимство на витамин А за кожата е, че нормализира производството на себум. След това идват подобряване на цялостното състояние при акне и хидратиране на сухата кожа.
Витамин Е – подобрява и хидратира сухата кожа, регенерира и ускорява заздравяването на увредената кожа, мощен антиоксидант. Той може да помогне да се заличат белезите и тъканта да заздравее по-бързо, намалява възпалението. Витаминът поправя щетите, причинявани от вредното слънчево лъчение и свободните радикали в околната среда. Стимулира производството на колаген, който прави кожата еластична.
Ето основната рецепта за ексфолиращ скраб за кожа:
1) Измерете 2 чаши сол, захар или и двете
2) Измерете 1 чаша (или 1/2 чаша или дори 1/4 чаша — или, ако сте като мен, нито едно) базово масло
3) Комбинирайте всички прахообразни билки и етерични масла със захарта, солта или и двете
4) Добавете вашето масло към сместа скраб / етерично масло / билки, ако използвате такова
5) Опаковайте го, както искате! Обичам да използвам бурканчета с широко гърло.
Начин на употреба:
След като намокрите кожата под душа, отсипете в ръката си малко ексфолираща течност и масажирайте желаните зони с кръгови движения. Оставете скрабта да подейства 5-10 минути, за да може кожата да абсорбира всички нужни съставки, след което изплакнете обилно с вода.
За регистрация или връзка с мен:
0899 807066 сертифициран ароматерапевт
За повече информация от други източници, касаеща ползите, употребата и приложенията на етеричните масла, както и рецепти, статии и странична литература към блога.
ПРЕПОРЪКИ ЗА БЕЗОПАСНО ПРИЛОЖЕНИЕ НА ЕТЕРИЧНИТЕ МАСЛА