Безплатна доставка над 99лв. до офис на Спиди

Етерични масла за котки и кучета

Безопасна употреба на етерични масла за котки и кучета – Ползи, Рискове и Рецепти

Съдържание

Етерични масла за котки и кучета – Ползи, Рискове и Препоръки за Употреба

Етеричните масла предлагат множество здравословни ползи за котки и кучета, но тяхната употреба изисква внимание и точни указания. Много от етеричните масла имат успокояващи, антисептични и противовъзпалителни свойства, но тяхната висока концентрация може да бъде опасна за животните. В тази статия ще разгледаме как да използваме етерични масла безопасно, кои са разрешените масла, какви са противопоказанията и какви дози са безопасни.

 Как да използваме етерични масла при котки и кучета

Етеричните масла могат да се използват по различни начини при домашни любимци, като най-често срещаните методи включват локално приложение, дифузия и, в редки случаи, вътрешен прием. Всяка от тези методи трябва да бъде използвана с внимание, като се следват основни правила за безопасност.

  •  Локално приложение на етерични масла
    Етеричните масла трябва да се разреждат с носещо масло (например кокосово или бадемово масло), за да се предотврати кожно дразнене. Препоръчителната доза е 1 капка етерично масло на 5 капки носещо масло за кучета и 1 капка на 10 капки за котки. След като веднъж сте установили, че дадено масло е безопасно за локално приложение, може да го нанасяте върху долната страна на задните лапи, между възглавничките на пръстите, на корема или зад ушите. Избягвайте да прилагате масла около лицето, носа или очите на животното.
  •  Дифузия на етерични масла
    Дифузирането на етерични масла е ефективен начин за облекчаване на стреса и тревожността при котки и кучета. За това използвайте 2-3 капки етерично масло в дифузер и не допускайте животното да бъде изложено на директен поток от пара. Препоръчва се времето на дифузия да не надвишава 30 минути. При дифузиране на етерични масла около домашни любимци, уверете се, че помещението е добре вентилирано и че животното може да напусне пространството, ако пожелае.
  •  Вътрешен прием на етерични масла
    Вътрешният прием на етерични масла при животни трябва да бъде внимателно обмислен и само след консултация с ветеринар. Етеричните масла са силно концентрирани и лесно могат да доведат до токсични реакции, ако не се използват правилно. Повечето етерични масла трябва да се разреждат и дозата трябва да бъде прецизно изчислена в зависимост от размера и теглото на животното.

Разрешени етерични масла за котки и кучета

Някои етерични масла за котки и кучета на пазара са безопасни за употреба при животни и могат да имат редица ползи, когато се използват правилно. Ето част от маслата безопасни за употреба при кучета:

  • Бергамот – не се препоръчва за котета
  • Масло от морковено семе
  • Кедрово дърво (Atlas)
  • Римска лайка
  • Зелена мандарина – не се препоръчва за котета
  • Гераниум
  • Лавандула
  • Смирна
  • Копайба
  • Розмарин – не се препоръчва за котета
Лавандулово масло (Lavandula angustifolia)

Лавандулата е едно от най-безопасните масла за животни, с успокояващи и антисептични свойства. То може да бъде използвано за намаляване на стреса и тревожността, както и за лечение на кожни раздразнения

Препоръчителна доза:

  • Кучета: 3 капки разредено масло за 10-20 кг.
  • Котки: 1 капка разредено масло за котки под 5 кг.
Римска лайка (Anthemis nobilis)

Римската лайка е известна със своите успокояващи и противовъзпалителни свойства. Тя помага при облекчаване на стрес, тревожност и болки в стомаха.

Препоръчителна доза:

  • Кучета: 1-2 капки разредено масло на 100 мл вода.
  • Котки: 1 капка разредено масло за котки под 5 кг.
Тамян (Boswellia carterii)

Подкрепя здравето на черния дроб, мозъка, пикочния мехур и бъбреците; облекчава тъгата; намалява възпалението; детоксикира тялото и подпомага здравословното клетъчно производство.

Препоръчителна доза:

  • Кучета: 1-2 капки разредено масло на 100 мл вода.
  • Котки: 1 капка разредено масло за котки под 5 кг.
Италианско безсмъртниче (Helichrysum italicum)

Подобрява здравето на мускулите, спира кървенето, стимулира кръвообращението и подпомага заздравяването на рани.

Гераниум (Pelargonium graveolens)

Помага за детоксикирането на тялото, лекува сухата кожа, подобрява здравето на черния дроб, спира кървенето и подпомага нормалното производство на хормони.

Противопоказни етерични масла за котки и кучета

Някои етерични масла са токсични за котки и кучета и трябва да бъдат напълно избягвани.

  • Масло от чаено дърво (Melaleuca alternifolia)
    Маслото от чаено дърво е токсично за котки и кучета и може да причини повръщане, диария, слабост и дори смърт при прекомерна употреба.
  • Масло от евкалипт (Eucalyptus globulus)
    Евкалиптовото масло съдържа съединения, които могат да доведат до дихателни проблеми и повръщане при животни. Не използвайте евкалиптово масло при котки, за  кучета може да използвате ограничено.
  • Цитрусови масла (лимон, портокал, грейпфрут)
    Цитрусовите масла са токсични за котки, водят до увреждане на черния дроб и дихателни проблеми. Не използвайте цитрусови масла върху или около котки. За кучетата може да прилагате ограничено цитруси и лимонена трева.
  • Мента и боровите масла с високо съдържание на 1.8 цинеол– Съдържа съединения, които могат да причинят стомашни проблеми и алергични реакции при животни. Не използвайте върху котки, при кучета може да включите ограничено.
  • Галутерия, бреза, майорана, лимонена трева, иланг-иланг, анасон
  • Риган, мащерка, карамфил, канела, чубрица и всички „горещи“масла с високо съдържание на феноли

Химични съединения в етерични масла за котки и кучета и тяхното въздействие върху животните

  • Терпени (лимонен, пинен, терпинен) – Терпените могат да причинят дразнене на дихателните пътища, кожата и лигавиците. Прекомерната вдишване може да доведе до бронхоспазъм и възпаление на дихателните пътища.
  • Феноли (тимол, карвакрол) – Много токсични за животни, предизвикват чернодробни увреждания и могат да нарушат нервната система. Прекомерната употреба води до отравяне.
  • Кетони (камфор, ментол) – Камфорът и ментолът могат да доведат до повръщане, диария, мускулни тремори и депресия на нервната система. Много токсични за котки, особено.
  • Аldeхиди (цитрал, гераниал) – Причиняват кожни дразнения, алергични реакции и дихателни проблеми при животни.

Правила за вътрешен прием на етерични масла за котки и кучета

  1. Консултирайте се с ветеринар: Винаги се консултирайте с вашия ветеринар, преди да започнете вътрешния прием на етерични масла за котки и кучета.
  2. Разреждане: етерични масла за котки и кучета трябва да се разреждат с носещо масло (например кокосово или зехтин) или да се комбинират с вода или храна. Етеричните масла не са водоразтворими, така че е необходимо да се използват мастно разтворими носители.
  3. Препоръчителна доза: За кучета обикновено се препоръчва да се използват 1-2 капки масло на 100 мл течност (вода или сок). За котки, дозите трябва да са много по-ниски, като 1 капка масло в 200 мл вода или храна, и само ако е препоръчано от ветеринар.
  4. Наблюдавайте за реакции: Внимателно наблюдавайте животното след вътрешния прием на етерични масла за котки и кучета за всякакви признаци на токсичност или алергия (например повръщане, диария, слабост или апатия).
    ________________________________________

Етерични масла за котки и кучета – примерни рецепти

Рецепта за облекчаване на стрес и тревожност при кучета
Съставки:
1 капка лавандулово масло
100 мл вода или бульон от пиле
Употреба:
Разтворете капката лавандулово масло в течността и подайте на кучето за облекчаване на стрес по време на пътувания или нови ситуации.

Рецепта за облекчаване на стомашни проблеми при кучета
Съставки:
1 капка римска лайка разредена в 100 мл бульон или храна
Употреба:
Подайте на кучето за облекчаване на стомашни проблеми като подуване, газове или леки стомашни неразположения.

Рецепти за облекчаване на стреса при кучета
Съставки:
3 капки лавандулово масло
2 капки камфорово масло
1 супена лъжица носещо масло (например кокосово масло)
Употреба:
Разредете маслата с носещото масло и масажирайте шията и гърба на кучето за облекчаване на стрес и тревожност.

Природен антисептик за кожата на кучето
Съставки:
2 капки лавандулово масло
2 супени лъжици алое вера гел
Употреба:
Смесете и нанесете върху раздразнена или възпалена кожа на кучето.

Локално: За големи и средни кучета обикновено се препоръчва начална концентрация от 10%, докато за малки кучета – 5%. За котки дозите трябва да са много по-ниски, около 1% (приблизително 1 капка масло на чаена лъжичка или 5 мл носещо масло

Клинични изследвания и литература относно употребата на Етерични масла за котки и кучета

  • Лавандулово масло и стрес при кучета: Проучване на National Institutes of Health показва, че лавандуловото масло може да намали нивата на стрес при кучета, като понижава концентрацията на хормона на стреса – кортизол.
  • Камфор и респираторни заболявания: Изследвания проведени в Япония доказват, че камфорът е ефективен при облекчаване на респираторни симптоми и може да стимулира кръвообращението, като помага за облекчаване на задръстванията в синусите.
  • Римска лайка за стомашни проблеми: Проучвания показват, че римската лайка има противовъзпалителни и успокояващи свойства, които могат да помогнат за облекчаване на стомашни проблеми и болки при кучета.
  • PubMed Research on Essential Oils and Pets – Научни изследвания върху етеричните масла и безопасността им при животни.
  • American Kennel Club – Essential Oils and Pets – Преглед на безопасността на етерични масла за котки и кучета

ПРЕПОРЪКИ ЗА БЕЗОПАСНО ПРИЛОЖЕНИЕ НА ЕТЕРИЧНИТЕ МАСЛА

Young Living предлага серия етерични масла, специално формулирани за домашни любимци, известна като Animal Scents™. Тези продукти са създадени да подкрепят благосъстоянието на животни като кучета, котки и други малки животни.

Още за диомашните любимци и етеричните масла ТУК

error: Content is protected !!
Scroll to Top