Растителните масла, как и кога да ги използваме за да се радваме на здрава и красива кожа?
Растителните масла за лице и тяло са съставени главно от триглицериди на мастни киселини, свързани с “неосапуняема” фракция, съставена от липофилни активни съставки (каротеноиди, токофероли, фитостероли и др.). В зависимост от техния конкретен състав на мастни киселини, мастното вещество ще бъде течно (растително масло) или пастообразно, или дори твърдо (растително масло) при стайна температура.
Наличието на дълговерижни наситени мастни киселини (стеаринова, палмитинова, лауринова киселина и др.) ще сгъсти или втвърди консистенцията на мастното вещество. Съставът на мастните киселини също определя повече или по-малко наситеното или проникващо усещане на маслото, както и неговите свойства. Неосапуняемите вещества осигуряват допълнителни свойства (антиоксиданти, успокояващи, регенериращи и др.).
Растителните масла и олеа се извличат от семена и маслодайни плодове и могат да бъдат получени по няколко начина:
- Чрез раздробяване или студено пресоване: семената или плодовете се натрошават и пресоват механично при температура под 40°C. Това е най-качественият метод, защото запазва активните съставки на маслото и не включва никакъв разтворител. Едно масло се нарича “необработено”, ако е получено чрез просто студено пресоване и не е подложено на никаква допълнителна обработка (дезодориране, рафиниране и др.). За маслото по-скоро казваме, че е „сурово“. По-голямата част от нашите растителни масла и растителни масла се извличат чрез студено пресоване.
- Горещо пресоване: семената или плодовете се нагряват по време на пресоването, което позволява по-добър добив на масло, но може да денатурира активните съставки и мастните киселини. Нито едно от нашите масла не се получава по този начин.
- Екстракция с разтворител: маслото се извлича с помощта на летлив разтворител (хексан), който след това се изпарява, за да се възстанови маслото. Този метод често се използва за възстановяване на маслото, останало в кюспета след механично пресоване (масло от маслиново кюспе). Може да се използва и за получаване на масла от семена или плодове, даващи много ниски добиви на масло (касис, киви, гроздови семки и др.). Нашето масло от гроздови семки е единственото от нашите масла, получено чрез екстракция с разтворител.
Защо да нанасяте растителните масла върху лицето си?
Растителното масло за лице е основна съставка в нашите процедури за красота. Независимо дали като омекотяваща съставка в козметиката или използван чист върху кожата при масаж или за премахване на грим.
Замърсяване, дим, студ, вятър или дори преработени храни… Много външни фактори увреждат епидермиса във всеки един момент. Благодарение на своя антиоксидантен състав, растителните масла противодействат на тези външни атаки.
Богати на микроелементи, витамини и антиоксиданти, растителните масла противодействат на тези външни атаки, като осигуряват щит против дехидратация. Наистина, тънък слой масло за лице, нанесен върху кожата, подсилва липидната част от хидролипидния филм на кожата, тази основна бариера. Епидермисът е по-добре защитен от външни агресии, но и от загуба на вода.
Кога да нанесете масло върху лицето си?
При нанасяне маслото за лице остава върху повърхността на кожата и укрепва нейния хидролипиден филм. Тази естествена бариера е подсилена, загубата на вода от епидермиса се забавя. Обратно, подсилването на този защитен филм предотвратява проникването на третирания. Затова е препоръчително да нанесете масло за лице като последна стъпка от вашата рутина за красота.
Що се отнася до честотата, всичко зависи от вашия тип кожа. Сухата кожа трябва да се нанася два пъти на ден, сутрин и вечер; за комбинирана към мазна кожа, нанасянето вечер само преди лягане ще бъде достатъчно.
Как да нанесете масло върху лицето си?
Противно на общоприетото схващане, всички типове кожа могат да се възползват от предимствата на растителните масла! Въпреки това е важно за мазната и склонна към акне кожа да намерите подходящо, некомедогенно масло за лице. Например маслото от жожоба има отличен афинитет към кожата и помага за регулиране на излишния себум. Не омазнява, прониква бързо и действа дълбоко.
Ето стъпките за правилно нанасяне на вашето масло за лице:
- Почистете кожата си и я подсушете внимателно
- Нанесете хидрозол или тоник за неутрализиране на варовика
- Нанесете няколко капки върху ръката си
- Масажирайте нежно лицето си
Масло за лице според вашия тип кожа
Всяко растително масло има свои специфични характеристики. Така че, в зависимост от търсените ползи (против стареене, хидратация, успокояване или регулиране на себума), ще трябва да изберете маслото, което най-добре отговаря на нуждите на вашата кожа! За да направите това, най-добре е да изберете вашето масло за лице според вашия тип кожа и/или състояние.
- Например, за суха и чувствителна кожа използването на растително масло от слива е идеално. Помага за укрепване на хидролипидния филм на вашата кожа, за да поддържа еластичността и хидратацията на епидермиса.
- За мазна и склонна към акне кожа, растителните масла от нигела или жожоба, некомедогенни, помагат за балансиране на производството на себум и омекотяват кожата, без да оставят мазен филм.
Комедогенният индекс на растителните масла
Някои растителни масла вероятно ще предизвикат кожни реакции, когато не са подходящи за вашия тип кожа. Растителното масло се счита за комедогенно, когато запушва порите на кожата, създавайки комедони (черни точки, пъпки или микрокисти). Комедогенното масло обаче не трябва непременно да се забранява. Може да осигури на кожата това, което й липсва и да й подхожда перфектно!
Типът кожа оказва силно влияние върху тази реакция; докато комедогенните масла не се препоръчват за комбинирана, мазна и склонна към акне кожа, сухата кожа не се интересува от този аспект!
Противно на общоприетото схващане, всички типове кожа могат да се възползват от предимствата на растителните масла! Въпреки това е важно за мазната и склонна към акне кожа да намерите подходящо, некомедогенно масло за лице. Например маслото от жожоба има отличен афинитет към кожата и помага за регулиране на излишния себум. Не омазнява, прониква бързо и действа дълбоко.
Ето списъка на растителните масла според техния индекс на комедогенност, който варира от 0 (за некомедогенни масла) до 5 (за силно комедогенни масла).
- Некомедогенно растително масло: индекс 0 – шеа, лешник, слънчогледово, от оризови трици, жожоба, бабасу, коноп, камелия, баобаб, авокадо, арган
- Растително масло с ниска комедогенност: индекс 1 – шафран, черен кимион, гроздови семки, рициново масло, нийм, сусамово масло, масло от нар
- Растително масло с ниска комедогенност: индекс 2 – кайсиево, сладък бадем, калофила, сладък зърнестец, пореч, макадамия, зехтин, вечерна иглика, перила
- Растително масло с ниска комедогенност: индекс 3 – морков, шипка, памук, синап
- Растително масло с ниска комедогенност: индекс 4 – кокосово, палмово масло
- Растително масло с ниска комедогенност: индекс 5 – пшеничен зародиш
Кое масло за лице да използвам срещу розацея и тъмни кръгове?
Чувствате ли кожата си опъната, реагирате ли силно на студ и топлина, зачервява ли се по бузите и страните на носа? Вероятно имате розацея. За предотвратяване на зачервяване, успокояване на кожата и изравняване на тена, растителните масла от оризови трици, шафран и калофила са вашите съюзници. Тези масла тонизират кръвообращението и насърчават дренажа, така че са идеални и за борба с тъмните кръгове!
Какво масло за лице трябва да използвам за кожата си, склонна към акне и петна?
За да регулира производството на себум , да почисти кожата и да предотврати размножаването на бактериите, отговорни за акнето, нечистата кожа се нуждае от нежна, пречистваща и балансираща грижа. За да намерим чистота и бистрота, ще използваме проникващи растителни масла, устойчиви на окисление и с антибактериални свойства. Масла, подходящи за склонна към акне кожа? Растителни масла от нигела, жожоба, лешник, гроздови семки.
Кое масло за лице да използвам за естествен ефект против бръчки?
С течение на годините кожата има тенденция да става по-тънка, изсъхва и губи стегнатост . За да запазите младостта на кожата и нейната стегнатост, растителните масла са истински съюзници! Идеалното: предпочитайте растителни масла, концентрирани в ретиноиди, като масло от шипка, но също и в есенциални мастни киселини, които участват в регенерацията на кожата, омекотяват я, подхранват я и предотвратяват нейната дехидратация.
Кое масло за лице да използвате за чувствителна, атопична, раздразнена кожа?
Имате ли впечатлението, че чувствителната ви кожа реагира бързо и вече не понася никаква козметика? Много нежни и добре поносими, растителните масла са идеални продукти за ежедневна грижа за деликатната кожа и помагат за възстановяване на комфорта и еластичността на чувствителната кожа . За да намерим кожа без стягане или зачервяване, ние ще изберем масла, богати на омега 3, фитостероли и антиоксиданти като масла от камелина, чаулмугра и тулукуна.
Кое масло за лице да използвам за смесена към мазна кожа?
Противно на това, което може да се предположи, растителните масла са съюзници на смесената и мазна кожа , при условие че изберете фини и проникващи масла. Растителните масла от жожоба, лешник или пустинна фурма регулират, овлажняват и подхранват кожата, без да осигуряват излишни липиди. Проникват без да оставят мазен филм и придават на тена матово и кадифено покритие.
Какво масло за лице да използвам за суха кожа?
Фината и деликатна, често неудобна, суха кожа трябва да бъде подхранена и омекотена, за да се предотврати появата на ранни фини линии и бръчки. Как? Осигурявайки я с липиди и я предпазвайки от дехидратация, благодарение на защитни и подхранващи растителни масла, които ще образуват защитен хидролипиден филм, позволяващ поддържането на добра хидратация на кожата и който ще я запази и ще й придаде бляскав и сияен вид! Подходящи са бадем, авокадо, слива, пшеничен зародиш и др.
ИЗТОЧНИК: Aromazone France