Различните мащерки в Ароматерапията
Всеки е чувал за магичната билка мащерка. Растението се използва от дълбока древност, заради лечебните му характеристики в медицината, фитотерапията и ароматерапията (под формата на етерично масло). Още древните египтяни са познавали ароматното растение и са прилагали мащерката като балсамираща течност.
За терапевтичните ползи на етеричното масло от мащерка можем да говорим много. Имам отделна статия по темата.
Тук бих искала да ви споделя малко повече подробности за различните етерични масла, които се дестилират от растението, какви разновидности може да откриете на пазара и какво е важно да знаете, ако решите да използвате това етерично масло в ежедневието. Хемотипът, или водещата молекула в химичния състав на маслото от Thyme, е определяща за терапевтичните му характеристики и тук ще разгледаме едни от най-често срещаните разновидности. Важно е все пак винаги да сте запознати с химичния състав и препоръките за безопасност за маслото, което използвате; особено когато става въпрос за деца.
Етеричните масла, дестилирани от растения от едно семейство, могат да имат сериозни разлики в състава си и подобно на виното – разлика в аромата, цвета, химичния състав. Те са биологичен продукт и дори, когато купувате дадено етерично масло от 1 конкретен производител, всяка реколта се отличава от предходната, така че за всяка партида е нужно да се правят отделни химични анализи.
В тази статия ще откриете насоки за ЕМ от семейството на Мащерката; но не забравяйте, че това правило важи за всяко масло, което следва да бъде прилагано с терапевтична насоченост!!!
Ето и най-често срещаните разновидности при мащерката. Обърнете внимание, че някои от тях са противопоказни за употреба при деца и бременни:
Различните мащерки – Мащерка Thymus vulgaris CT Thymol
е най-широко разпространеният вид на обикновената мащерка /Thymus vulgaris/ и най-масово продаваното етерично масло. Почти всеки търговец, който е изписал на флакона на продукта само Thymus vulgaris, със сигурност ще ви продаде мащерка тимол. Тя е най-масова, най-евтина и най-силна, защото съдържа един от най-силните феноли – ТИМОЛ! Тимоловата мащерка е топ маслото за есенно-зимния сезон – използва се при кашлица, инфекции, вирусни атаки и простудни заболявания.Традиционно се използва за подобряване на следните ситуации:
- УНГ инфекции: бронхит, фарингит, настинка, кашлица, синузит, ангина…
- Чревни инфекции: дизентерия, диария
- Инфекции на пикочните пътища: цистит, уретрит
- Кожни инфекции: гъбични инфекции и инфекциозни дерматози
- Орални инфекции
- Ишиас, лумбаго, остеоартрит, ревматизъм
- Мощно широкоспектърно антиинфекциозно средство: антибактериално, противогъбично, антивирусно и антипаразитно
- Имуностимулатор
- Подобрява храносмилането, газогонно, аперитив
- Отхрачващо средство
Запомнете, че този тип мащерка не се препоръчва за деца под 6 годишна възраст и бременни и кърмещи жени; както и за хора с чернодробни проблеми и бъбречна недостатъчност. Има дразнещо действие върху кожата и лигавиците, затова внимавайте с нея!!! В големи количества и продължителна употреба може да е токсична за черния дроб и бъбреците, а при дифузия – за дихателната система (бронхоспазъм). Ако се приема в капсула – задължително приемайте и хепатопротектор! Употребата на маслото е добре да бъде обсъдена детайлно с вашия терапевт или лекуващ лекар, а спазването на терапевтични прозорци (почивки в приема) е задължително.
Различните мащерки – Мащерка Thymus vulgaris CT Linalol
е друга разновидност на растението Мащерка. Доста по-мека формула, която може да се прилага при бременни и малки след консултация с терапевт. Това е т.нар. педиатрична или детска мащерка. Мощно общо антиинфекциозно и антибактериално средство, като същевременно е нежно към кожата. Традиционно се използва за подобряване на следните ситуации:
- Противогъбични (Candida albicans)
- Противопаразитно, червеи (тении, аскариди, острици)
- Общоукрепващо, невротонизиращо, тоник на матката
- Болести на дихателната система: бронхит, фарингит, кашлица…
- Чревни възпаления: гастрит, ентероколит, колит
- Уринарни и гинекологични инфекции
- Нервна и мозъчна умора, възстановяване
- Инфекциозни дерматози, брадавици, псориазис
Мащерката с линалолов хемотип не дразни кожата и може да се прилага успешно при белези и рани. Има широк спектър на действие, особено подходяща за УНГ инфекции както и долни дихателни пътища; заради силните си антибактериални характеристики. . Може да се дифузира, инхалира, да се прилага върху кожата топично и да се приема през устата, ако притежава нужния хранителен клас. Тя определено е по-рядко срещан и по-скъп вид на масло от мащерка, с чудесни релаксиращи и успокояващи възможности.
Различните мащерки – Мащерка Thymus vulgaris CT Geraniol
доста рядко етерично масло, великолепно при кожни проблеми, микози и дерматологични проблеми. Произходът Thymus идва от гръцкото thumon , което означава ” парфюм “, поради приятната миризма , която растението излъчва естествено или когато е изгорено. Това EM ще направи чудеса при лечението на пърхот; има противогъбични и антивирусни свойства. Тоник за матката, улеснява раждането. Използва се още при:
- Гъбични инфекции
- Гинекологични инфекции: вагинит, цервицит
- УНГ инфекции: синузит, отит, назофарингит
- Инфекции на пикочните пътища: цистит, уретрит
- Чревни патологии и бактериални инфекции в червата
- Кожни заболявания: екзема, абсцес, фурункул, повърхностно изгаряне, ухапване от насекоми
- Умора
Едно уточнение – не трябва да се използва без предписание след 6-ти месец от бременността, защото може да предизвика контракции. Може да се използва за деца.
Различните мащерки – Мащерка Thymus vulgaris CT Thujanoliferum –
най-скъпото етерично масло от мащерка, но има защо. Още едно педиатрично масло от семейството на мащерката, което е подходящо за деца. Расте в точно определени региони на южна Франция и има много специален биохимичен състав. С мощно анти-инфекциозно действие, но без токсичност за черния дроб, маслото от мащерка туянол дава добра подкрепа за имунната система. Прилага се при:
- Респираторни и УНГ инфекции: назофарингит, ангина (особено подходяща при гнойна ангина), бронхит, синузит, отит, ринит, грип
- Орални инфекции: язви в устата, херпес, гингивит, стоматит, тонзилит
- Инфекции на пикочните пътища: цистит, вулвит, вагинит, уретрит
- Гинекологични инфекции: салпингит
- Чернодробна недостатъчност, вирусен хепатит, цироза; има регенериращо действие върху клетките на черния дроб при определени патологии
- Вирусни инфекции : лабиален и генитален херпес, брадавици
- Кожни, ноктни и гинекологични микози
- Артрит, тендинит, остеоартрит, невромускулни нарушения
- Студени крайници (пръсти, крака и др.) синдром на Рейно, защото има способността да активира циркулацията в крайниците
- Твърди се, че има анти-диабетни свойства, мощно действие върху ЦНС, също така е и балансиращо, хармонизиращо и нервнотонично.
Може да се дифузира, може да се инхалира, може да се прилага върху кожата, може да се приема през устата, ако е хранителна добавка.
Различните мащерки – Мащерка Борнеол Thymus satureioides –
за баланс и стимулиране на надбъбречните жлези, силни анти-инфекциозни свойства… На тази мащерка се приписват имуно-модулиращи свойства, което я прави доста интересна при третиране на автоимунни състояния, като лупус и множествена склероза. ЕМ от мащерка борнеол има добро действие при мускулни и ставни болки, както и при дълбоки хормонални и метаболитни разстройства. Традиционно се използва за подобряване на следните ситуации:
- Вирусни или бактериални хронични респираторни инфекции
- Кожни и чревни паразити, чревни глисти
- Остеоартрит, ревматизъм
- Генитални и пикочни инфекции
- Мазна, склонна към акне кожа
- Повърхностни инфектирани рани
Да не се използва при бременни и кърмачки, както и при деца. Дермокаустик: никога не използвайте чист върху кожата. Винаги използвайте добре разреден при кожна употреба (максимум 5% и при локализирана употреба). Много мощен, може да се използва в ниски дози и за ограничено време. Вътрешен прием под терапевтичен контрол. Противопоказан при чернодробна недостатъчност.
Различните мащерки – Мащерка Thymus mastichina или Горска майорана –
Пречистващо, етеричното масло от майорана традиционно се използва за предотвратяване и придружаване на временни настинки. Известно със своите дихателни свойства, то се използва от дълго време през зимните периоди. Ароматно, етеричното масло от майорана силвестре разпръсква много ценен свеж аромат. Действа изключително добре за разпускане на нервната система, улеснява заспиването, намалява стреса и напрежението; използва се при тревожност и депресивни състояния. Традиционно се използва за подобряване на следните ситуации:
- УНГ инфекции: синузит, бронхит…
- Отхрачващо средство
- Антикатарален , насърчава бронхиалната деконгестия
- Богат на антиинфекциозни , антибактериални, пречистващи и пречистващи активни съставки.
Не се препоръчва през първите 3 месеца от бременността. Дразнещо масло, когато се използва в чисто състояние, винаги се разрежда добре за кожно приложение. Само за външна употреба. Някои природни съединения, съдържащи се в това етерично масло, могат да представляват риск от алергия при някои чувствителни хора, когато етеричното масло е включено в козметичен състав – линалол, лимонен.
Различните мащерки – Thymus serpyllum
с латинското си име принадлежи към семейство Lamiaceae . Широко разпространено в Средиземноморието, това слабо ароматно растение не надвишава 10 cm височина, но може да достигне до 50 cm ширина. Многогодишно и пълзящо растение, обича суха земя. От юни до септември листата му изчезват под облаци от малки лилави цветя. Има сходни свойства с братовчедка си мащерка и затова я наричат дива мащерка. Традиционно се използва като инфузия за прочистване на дихателните пътища, облекчаване на затруднено храносмилане и като общ тоник.
Със същите пречистващи и пречистващи свойства се слави и етеричното масло, получено чрез парна дестилация на цъфтящите върхове. Традиционно е известно, че помага за стимулиране на стомашната секреция, което подпомага храносмилането и като общ тоник при умора или загуба на тегло. В здравеопазването етеричното масло от дива мащерка е признато за следните свойства:
- Мощен антисептик
- Стомашно, стимулира стомашната секреция .
- Антибактериално и антивирусно
- Противогъбични, противопаразитни и противогъбични
- Диуретик
- Улеснява отделянето на газовете.
- Спазмолитично
- Отхрачващо, противокашлично
- Общ стимулиращ тоник
- Аналгетик
- Стомашни проблеми
- Грип, бронхит, кашлица, астма, суперинфекция
- Цистит, инфекция на пикочните пътища
- Инфекциозен дерматит, импетиго, абсцес, антракс, паронихия, атонични рани
- Невралгия, ишиас, лумбаго
- Остеоартрит
Да не се използва при бременни и кърмачки, както и при деца. Дермокаустик: никога не използвайте чист върху кожата. Винаги използвайте добре разреден при кожна употреба (максимум 5% и при локализирана употреба). Много мощен, може да се използва в ниски дози и за ограничено време. Орален път под терапевтичен контрол. Противопоказан при чернодробна недостатъчност. Някои природни съединения, съдържащи се в това етерично масло, могат да представляват риск от алергия при някои чувствителни хора.
Като общо правило, винаги правете пробно приложение на вашия препарат, в сгъвката на лакътя, най-малко 48 часа преди да го използвате. За каквато и да е употреба при дифузия, това мощно етерично масло трябва да бъде силно разредено (5% максимум) в други по-меки етерични масла, които се използват предимно от ароматерапевти и не се продават масово.
Различните мащерки – Мащерка Thymus Capitatus или Испански риган,
което всъщност е отново масло от мащерка. Основно се прилага анти-инфекциозната терапия, това етерично масло има изключително силна анти-бактериална, анти-паразитна и анти-гъбична активност и се изписва само по препоръка на терапевт.
Със сигурност ще срещнете още представители от това семейството на различните мащерки, но запомнете едно: Стриктно спазвайте предписанията и препоръките на производителя, които касаят конкретното масло. Голяма част от етеричните масла на пазара нямат нужните анализи за да бъдат прилагани терапевтично, бъдете осторожни и внимателни с тях. Моят съвет към вас е да избирате висококачествени терапевтични масла от доказани производители за да се предпазите от ненужни рискове и усложнения. Ароматерапията изисква сериозно обследване и подход под надзора и препоръките на сертифициран терапевт или медицинско лице с нужните познания!!! Бъдете отговорни към здравето си!!!
ПРЕПОРЪКИ ЗА БЕЗОПАСНО ПРИЛОЖЕНИЕ НА ЕТЕРИЧНИТЕ МАСЛА